Lotyšsko (2) bez cestovky – Salaspils a kapsáři

9.6.2023

Ráno obě spíme jako by nás do vody hodil. Ad 1 potřebujeme dospat probdělou noc a ad 2 jsme si právě proto naplánovaly pohodový výlet do Salaspils Memorial.

Pojedeme vlakem a nádraží máme co by kamenem dohodil. Asi tak 2 minutky, pokud použijeme zkratku před podzemní garáže, kterou nám ukázal včera Miroslav. Za 2,15 Eur si každá koupíme  zpáteční jízdenku a šup na nástupiště číslo 4.

Vlaky v Lotyšsku jsou na jednu stranu stejné jako u nás. A na druhou diametrálně odlišné. Třeba na schůdky do vlaku by naše babička rozhodně nevylezla. Jsou úzké a strašně vysoké a mám co dělat i já, abych se na ně dokázala vyhoupnout. Babička z Rigy to zvládnout musí, jinak zůstane až nadosmrti doma.

Na druhou stranu jsou vlaky v Lotyšsku celkem levné, vždyť 22 km tam i zpět za 50 Kč, to je cajk.

Také třeba kontrola jízdenek zde je plně automatizovaná. Pan průvodčí si chodí jako pán a jen důležitě přikládá čtečku k jízdence. I sedadla jsou vcelku moderní, ovšem samotný vlak už něco pamatuje a ani u nás už tyhle typy dávno nejezdí, to žádná modernizace nezakryje.

Lotyšsko je prostě zemí paradoxů.

A když už jsme u cen, bohužel potraviny jsou tu v podobné cenové relaci jako v Česku. Čili přibližně stejně předražené jako u nás. Akorát Lotyši mají oproti nám výrazně nižší plat, zhruba dvoutřetinový, takže se jim žije hůř.

V Salaspils vystoupíme přibližně v 11 hodin a ocitneme se uprostřed šedé nicoty. Ale ne, počkat, kousek, tamhle je ukazatel a mají tu Íčko a taky botanickou zahradu.

Soutěžní otázka č. 1: Kolik osob asi každý den zavítá do Salaspils, aby tu mohlo navštívit botanickou zahradu?

Správná odpověď je samozřejmě „nevím“, ale na její prosperitu bych si nevsadila.

Paní v Íčku je taky celá rozradostněná, když vidí, že její městečko konečně někdo navštívil a dokonce dvě děvuchy a ještě z Česka. Je hrozně milá, příjemná, ochotná a kdyby mohla, snesla by nám modré z nebe.

Jenomže to nemůže, a tak smutně konstatuje, že ten památník obětem koncentračního tábora, který chceme navštívit; se sice opravdu jmenuje Salaspils, ale u nich městečku vlastně není.

Salaspils Memorial
Salaspils Memorial

Vytahuje mapu, ukazuje, zakresluje, a když teda nemáme auto a pěšky je to odsud fakt daleko, radí, abychom se zase vrátily vlakem ve směru na Rigu o 2 stanice zpět na zastávku Dārziņi. Ta je sice taky mezi lesy a dokonce ani svoje Íčko tam nemají; ale k památníku je to z ní mnohem blíž.

Skoro nás chytne za rukáv a k vlaku osobně dovede.

Díky bohu, ten jede prakticky hned.

A sotva do něj vlezeme, už se blíží průvodčí se svou čtečkou.

Ach jo, protočím oči v sloup. A to máme vyplýtvat naši zpáteční jízdenku na pouhé 2 zastávky? To se mi jako vážně nechce. Takže se rozhodnu a svou jízdenku nevydám.

Ukážu ji, to jo, ale jen na chviličku, a vůbec. Pustím se do své lámané English a snažím se vysvětlit průvodčímu, že jsme přejeli a nechce se nám platit další jízdenku, když vlastně máme zpáteční až do Rigy. Mému žvatlání nerozumí ani Věra. Průvodčí ale kupodivu pochopí, mrkne na jízdenku a mávne nad námi rukou.

Salaspils Memorial
Salaspils Memorial

„Ok holky, ok,“ vyhazuje nás na naší zastávce z vlaku.

„Jízdenku vám označovat nebudu, ať ji můžete použít večer zase do Rigy a už šup šup, vystupujte, ať tady nejezdíte pořád dokola tam a zpátky.“

Železniční zastávka v Dārziņi je utopená uprostřed lesa. Vpravo, vlevo nic, jen malá cestička, která by podle mapky, co jsme dostaly v infocentru, mohla vést tam, kam chceme. Tak se po ní dáme a k tomu památníku taky dojdeme.

Salaspils Memorial
Salaspils Memorial

Je, jak jinak, než šedivý. Šedivý jako Riga. Šedivý jako vzpomínky, které připomíná. Velké sousoší otce a matky, rodiny; tlumená hudba podbarvující emoční zážitek, poházené květiny a hračky. Vpravo velká pamětní síň/muzeum. Fotky, příběhy, lidé.

Celé je to postaveno tak nějak nadčasově.

Salaspils Memorial
Salaspils Memorial

Obžaloba.

Odsouzení toho, co lidi umí, když jim to dovolíme.

Přitom nás zaujmou i velké díry mezi panely v druhém patře. Opatrně nesu Honzův foťák a svírám ho za poutko, abych ho neupustila. Věra taky našlapuje a mumlá, že dítě by sem raději nebrala.

Salaspils Memorial
Salaspils Memorial

Zvláštní to místo. Sugestivní a alarmující. Lze vůbec napsat o bývalém koncentráku, že se vám tam líbilo?

Po návratu domů do Rigy máme ještě spoustu času. Na hostelu stihneme ochutnat slaninu od pana domácího,  Slováka Miroslava, a pokračujeme v prohlídce Rigy, abychom zjistily, že třeba Dům u koček jsme vlastně viděly už včera, jenom jsme ho nehledaly a tak nám unikly sochy dvou micek na střeše budovy. Inu ženské, no.

Ale nakonec jsme ho stejně našly, tak co?

Dům u koček
Dům u koček

Den zakončíme opět v tržnici, odkud si hrdě nesu další jahody, a nákupem v blízké Maximě.

Ta má prý být nejlevnějším obchodním řetězcem v okolí. Brzy zjišťujeme, že asi je, ale pro místní, kteří mají udělanou slevovou katičku. Což my nejsme.

Stojíme u pokladny a najednou se udělá rozruch. Za pár minut odsud s velkým humbukem vyvádějí dva dospělé spratky.  Paní stojící ve frontě přede mnou se nás snaží varovat, že jsou to kapsáři a že si máme hlídat mobily a peníze. Moc jí nerozumíme, ale když pochopí, že jsme cizinky, přidá na gestikulaci.  Je hodně přesvědčivá a tak nám to nakonec dojde a děkujeme a usmíváme se.

U pokladny ještě počká, než si namarkujeme naše mléka a jogurty a podstrčí nám svoji slevovou kartičku, abychom ušetřily.

A nám to přijde báječné.
V tu chvíli je svět ještě v pořádku.


Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když se sem zase vrátíte na další díl. Můžete si objednat můj mailový zpravodaj, anebo mě začít sledovat třeba na fb.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *.