Jak ušetřit v Londýně aneb Londýn a jeho památky levně nebo zadarmo

Chtít  napsat poutavý a zajímavý cestopis z návštěvy Londýna, to už je dneska stejné, jako bych nosila dříví do lesa. Od té doby, co Ryanair a ostatní low cost aerolinky do této britské metropole začaly provozovat svoje levné lety z pomalu každého krajského města v republice, už tu byl snad každý a polovina z těchto návštěvníků sepsala článek co vidět v Londýně dávno přede mnou.

Parlament Londýn
Parlament LondýnTudíž nic podobného psát nebudu. Jestli chcete načerpat inspiraci, jak a kudy se procházet podél Temže, Buckinghamského paláce či Big Benu, máte k dispozici spoustu jiných článků a blogů, nebudu se tedy opakovat a nudit vás omíláním toho samého. Že je spousta památek a muzeí či galerií v Londýně zdarma, to už určitě taky víte odjinud a s těmto informacemi si hravě vystačíte.

Jak ale pořídit zdarma nebo levně a ušetřit nějakou tu korunu za některé placené památky či atrakce v Londýně anebo jak a proč se podívat někam, kam úplně každý nechodí?

To by určitě za článek stálo.

Westminster Abbey
Westminster Abbey

Westminster Abbey neboli Westminsterské opatství se nachází kousek od Temže a při své obligátní procházce podél řeky od St. James park ho určitě neminete. Navíc každý, kdo jako správný věčný začátečník, mezi něž se řadím i já, absolvoval  alespoň pár lekcí angličtiny ve škole či v jazykovce, jeho obrázek viděl už několikrát v některé z prvních kapitol kterékoli učebnice angličtiny. Ve Westmionster Abbey se konají slavnostní korunovace, svatby a také tu najdete hrobky příslušníků královské rodiny a mnoho dalších různých památníků. Vstupné ovšem pro našince nepatří k nejlevnějším. Jeho výši a otvírací hodiny si můžete zkontrolovat tady:

https://www.westminster-abbey.org/visit-us/prices-entry-times

Westminster Abbey
Westminster Abbey


Nechtěli byste se ale podívat legálně dovnitř Westminster Abbey úplně zadarmo? Ani to není problém.
Můžete totiž také zajít na mši
a užít si tu nefalšované atmosféry pravé bohoslužby. Ta se obvykle koná od 17.00 hod s výjimkou neděle, kdy bývá už od 15.00.  My jsme si zvolili nedělní návštěvu a byl to příjemný zážitek, určitě lepší než běžná prohlídka. Doporučuji zajít co nejhlouběji do kostela, abyste si užili nejenom sváteční atmosféry se sborem, ale mohli se i porozhlédnout nenápadně po chrámu. No a poněvadž minimálně polovina návštěvníků je tu ze stejného důvodu jako vy, na odchodu z kostela si určitě prohlédnete chrám dostatečně, protože se každý z nich docela šourá. A ne, nejsou to jen vyčůraní Češi, jak mi bude možná někdo předhazovat.

Za co bych se ale ráda přimluvila, je to, abyste respektovali tabulky se zákazem fotografování, které jsou po chrámu rozvěšeny. Předpokládám, že zákaz platí i při placené prohlídce, zběsilé focení při odchodu z bohoslužby mi už ale přijde opravdu hodně přes čáru a že jsem viděla dost lidí, kteří si s ním hlavu nelámali a divže si nechtěli dělat selfíčka s knězem.

Plán bohoslužeb najdete buď na vstupu do opatství anebo si ho můžete ověřit tady – dole na stránce v tabulce Services:

https://www.westminster-abbey.org/visit-us/plan-your-visit

Pokud budete mít štěstí, můžete se zkusit podívat i dovnitř Methodist central hall, to je budova naproti hlavnímu vchodu do Westminsterského opatství. My jsme měli štěstí, že byla otevřená a jsou z ní krásné výhledy právě na Westminster Abbey.

Katedrála svatého Pavla (St Paul's Cathedral)
Katedrála sv. Pavla (anglicky St Paul’s Cathedral)

Katedrála svatého Pavla (anglicky St Paul’s Cathedral) je další londýnskou dominantou, kterou byste si neměli nechat ujít i zevniř. Dostat se do ní zcela zadarmo během mše je stejně jednoduché jako dostat se do Weatminatear Abbey.

Rozpis bohoslužeb a otvírací doby naleznete nejlépe přímo na stránkách katedrály:
https://www.stpauls.co.uk/calendar/month

Ceny běžných prohlídek byste pak měli najít tu: https://www.stpauls.co.uk/tickets

London eye
London eye

Výhled na Londýn si můžete užít standardně z London Eye. Přiznám se ale, že jsem na „oku“ nikdy nebyla. Za prvé mi přijde drahé a za druhé mě děsí dlouhé fronty, které se před nám tvoří. Zato jsem několikrát navštívila Sky Garden, což je taková veřejně přístupná zahrada umístěná na střeše 160 m vysokého mrakodrapu. Je nejen příjemné si ji projít, ale její terasa skýtá i nádherný výhled na centrum Londýna včetně Toweru. Vše sice vidíte jen přes sklo, ale uděláte si tady i tak parádní fotografie.

Jen si nesmíte zapomenout svou návštěvu naplánovat dopředu a zajistit si svou prohlídku bezplatnou vstupenkou, kterou si objednáte z domova tady:

https://skygarden.london/plan-your-visit

Londýn pohled ze Sky garden
Londýn pohled ze Sky gardenDalší originální vyhlídku na Londýn vám nabídne i moderní lanovka Emirates Air Line, ta sice není zdarma, ale cena za tenhle zážitek je opravdu nízká, navíc, pokud vlastníte oyester card, máte na vstup ještě další slevu. Výhodou oyester card je i to, že nemusíte čekat žádnou frontu na lístky, stačí si jen těsně před vstupem do lanovky odkliknout jako když jedete metrem nebo autobusem.

Podrobnosti a ceník najdete třeba tady:

https://tfl.gov.uk/fares/find-fares/emirates-air-line-fares#on-this-page-1

emirates cable car london lanovka
emirates cable car london lanovka

Jednosměrná cesta lanovkou trvá cca 10 minut a kabinky jezdí docela pomalu, takže je dost času na to rozhlížet se do všech světových stran. Kabinky jsou konstruovány tak, že je kolem dokola opravdu i vidět a pokud budete mít štěstí, tj. nevyberete si dobu, kdy se budou na lanovku tvořit fronty, usadí vás personál do kabinek samostatně. My jsme tedy jeli v kabince jen 2 a jeli jsme ve všední den kolem poledne.

Emirates air line London
Emirates air line London


Výhledy jsou zde jiné než ze Sky garden, přejíždíte Temži v modernější části města a uvidíte seshora i doky, které mi přišly nejzajímavější. Každopádně za mě se tahle projížďka rozhodně vyplatí.

Londýn je také známý svými parky. Určitě nezapomeňte navštívit ty v centru. Pokud ale chcete zažít i něco jiného než klasiku zastoupenou veverkami v Regent´s park či Hyde park a máte dost času, zajeďte se podívat i dál od centra a kromě veverek si vyfoťte i stáda jelenů.

Nejspíš zvolíte Richmond park, jakožto největší park města. Já bych vám ale doporučila spíše jeho hodně malého brášku a tím je Bushy park. Nevýhodou Bushies je to, že je poměrně daleko od centra a dostanete se k němu jen autobusem. Výhodou naopak je, že když už do Bushy parku vejdete a ujdete po trávě cca 20 metrů směrem od hlavní asfaltové cesty, musíte být opravdu velký smolař, abyste nenarazili na svého prvního jelena. A jak máte prvního, pamatujte, že kde je jeden, tam je jich celé stádo. Během další půlhodinky pak budete mít tolik fotek volně žijících „deer“, že byste je mohli začít nabízet i časopisu Myslivost.

Bushy park
Bushy parkI když jsou jeleni v londýnských parcích zvyklí na přítomnost lidí, nezapomínejte ale nikdy na to, že jsou to zvířata, která mohou být i nebezpečná.

Bushy park
Bushy parkOsobně jsem viděla i „chytrého“ tatínka, který svého cca čtyřletého synka dovláčel proti jeho vůli až k majestátně vypadajícímu jelenovi a společně mu nabízeli trs trávy. Krve by se ve mně nedořezal, když jsem si  uvědomila, co by se asi tak stalo, kdyby dvanácterák pohnul hlavou a svým parožím dítě laškovně nabral. Žádné obavy však kromě tatínka nesdílela ani matka dítěte, která celou situaci radostně fotila. Inu, tady Darwin naštěstí pro dítě zaspal, takže rodina přišla o nominaci a jistou výhru ve své kategorii blbosti.

Bushy park
Bushy park

Jak se do Bushy parku dostanete a jeho otvírací hodiny zjistíte tady:

https://www.royalparks.org.uk/parks/bushy-park/visitor-information/opening-times-and-getting-here

Pokud máte rádi modernější formy architektury, konkrétně pak brutalismus, potom doporučuji navštívit i čtvrť zvanou Barbican. Narozdíl od ostatních památek tu mnoho turistů asi nenajdete a přitom se dá projít i vnitřkem budov. Barbican působí majestátně, tak trochu betonově a osaměle. Skrývá ale v sobě podmanivou krásu a za návštěvu rozhodně stojí. Dostanete se k němu nejlépe metrem, když vystoupíte na stejnojmené stanici.

Barbican
BarbicanA jako poslední vám nabídnu výlet na Windsor. Ten sice není nic netradičního a ani není zdarma, vstupné si budete muset zaplatit. Málokdo vás na něj ale požene pěšky, což se právě chystám udělat já. Pokud máte platnou vícedenní jízdenku na autobusy, stačí dojet do Slough a odtamtud se můžete vydat na Windsor klidně po svých pěší túrou. Procházka je to malebná, lze jít i podél Temže a pojmout to jako výlet.


Ceny vstupného a otevírací hodiny si ověřte tady. Obzvlášť si dejte pozor na dny, kdy je Windsor pro veřejnost uzavřený.


https://www.royal-windsor.com/what-to-see/windsor-castle/A jako poslední místo, které musíte v Londýně zaručeně vidět, bych vám ráda dopručila ještě Camden town – londýnské doky a tržnice. Tohle místo mám hrozně ráda pro svou osobitost a lehkou extravaganci. Víc sem ale o něm psát nebudu, protože o něm chystám samostatný článek.

Camden
Jelena potkáte i v CamdenuTak si na něj počkejte a mezitím si můžete prohlédnout Honzovu bohatou londýnskou fotogalerii:


https://specialw.rajce.idnes.cz/Londyn_ne_zcela_tradicne/
https://specialw.rajce.idnes.cz/Londyn_Mesto/
https://specialw.rajce.idnes.cz/Streets_of_London/
https://specialw.rajce.idnes.cz/Priroda_v_Londyne/
https://specialw.rajce.idnes.cz/Muzeum_v_Londyne/

Pokud se vám můj článek líbil, budu ráda, když mě budete sledovat i nadále, ať už na fb, instagramu anebo si můžete objednat mailový zprovodajm který vám zajistí oznámení nového článku přesně v okamžiku, kdy vyjde.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *.