Camden Town – tak trochu extravagantní Londýn

Napadlo by vás jen tak jít a navštívit v Praze, Brně, Pardubicích nebo Českých Budějovicích sex shop? Že ani náhodou? kulíte na mě oči. No vidíte, mě taky ne. Ale kdykoli jsem v Londýně, do sex shopu si zajdu. Konkrétně do toho v Camden marketu. To je totiž úplně jinej svět. Stejně jako celý Camden Town.

Camden
Camden

Camden Town se nachází v londýnském městském obvodu Camden, necelé 4 km severozápadně od Charing Cross. Je to alternativní čtvrť plná barů, trhů či hudebních klubů. Je oblíbená hlavně mezi volnomyšlenkáři, transvestity, homosexuály, tedy lidmi, kteří to mají jinak. I když se postupem času tohle místo tak nějak normalizuje a stejným tempem, jakým sem postupně nalézají cestu turisté, se vytrácí i jeho extravagantní kouzlo, pořád to tady ještě je.

Camden
Camden – originální fasády domůFasády domů upravené podle nejnovějších filmových trháků nebo prostě jen tak podle fantazie. Některé zůstávají i po letech, jiné za pár měsíců znovu nenajdete, protože už frčí jiný biják a tak se fasáda hbitě přestaví.

Malování jen tak na chodníku a lidé s bílým make upem či vysoko vyčesanými vlasy, kteří vypadají, jakoby zrovna vystoupili z nějakého hororu. Pánové v úzkých kožených kalhotách a na vysokých platformách. Slečny v kožených šatičkách a v ručně malovaných botách, punkáči s vyčesanými bodlinami, prostě lidé, kteří by asi hned tak nezapadli k vám do kanclu.

Camden
Camden

Nepochybuji, že dneska už se tak oblékají někteří z nich i kvůli turistům, aby si Camden zachoval svou extravagentní výstřednost. Stejně ale věřím, že povětšinou to ještě pořád dělají hlavně kvůli sobě, protože jsou takoví.

Populární jsou i camdenské trhy plné stylového, originálního a často až bizarního oblečení, které určitě využijete, až budete doma zkoušet sado maso nebo půjdete navštívit hraběte Drákulu. Seženete tu věci nové i veteš různého typu, u které byste nevěřili, že ji vůbec může někdo koupit. Můj dobrodruh se například pokaždé zadrhne u starých fotoaparátů a já vždycky trnu, aby se do některého nezamiloval natolik, že na něj napříště už bude sedat prach u nás doma.:-)

Camden market
Camden market

No a pak je tu Cyberdog shop s trance hudbou a kybernetickým oblečením vyznačujícím se jasnými zářivkovými, často i elektronickými součástmi, jako jsou blikající světla. Všechno tu září, poblikává, hudba hraje, holky tancujou u tyče a najednou se objevíte v podzemí, kde už na vás čekají různé bičíky a erotické pomůcky.

Camden
CamdenNemyslete si ale, že je to celé nevkusné a nechutné. Cyberdog shop má svoje kouzlo a atmosféru, i když zrovna nesháníte vibrátor nebo bičík a v civilu se oblékáte jako teta a strejda z Horní Dolní.

Camden
Camden – v CYBERDOGV docích, kde se trhy konají, se můžete také skvěle a levně najíst, sama si tam vždycky zajdu na výtečnou fish and chips. Nebudu se hádat, že je tu smažená ryba nejlevnější v centru Londýna, protože to nevím. Ale rozhodně patří k těm levným a pokud si najdete správný stánek, dostanete hromadu hranolků a rybu, která vás zasytí až do večera. To nemluvím o tom, že všude vás lákají i na ochutnávky, takže nekupujete zajíce v pytli.

Fish and chips v Camdenu
Fish and chips v Camdenu

 No a pak je třeba taky zajít navštívit Amy Winehouse, která tu má svou sochu. Je tak malá a drobná, až se člověku nechce věřit, jak krásný a zvučný měla hlas. 

Ke Camdenu patří kromě trhů i doky a procházka podél nich. Napříč Camden Town totiž protéká Regent´s Canal s ručně ovládaným stavidlem. Je plný loděk a plavidel všeho druhu, na některých se i bydlí. Žádné luxusní parníky tu ale nečekejte. Jste v Camdenu, ne v Poděbradech, takže možná na své procházce potkáte bezdomovce, kterak odpočívá po náročném dni. A možná je to i normální zdejší obyvatel. Kdo ví.

Camden
Camden

Co ale uvidíte zcela jistě, to jsou různá více či méně povedená graffiti, která dokreslují magickou atmosféru tohoto místa.

Podél kanálu múžete dojít až k londýnské ZOO nebo na Primrose Hill (jsou stejným směrem) s pěkným výhledem po okolí. 

Camden je mou nejoblíbenější londýnskou čtvrtí. A i když normálně vypadám spíš jako teta s Horní Dolní, už několikrát jsem měla nutkání pořídit si tu něco svítivého a fosforeskujícího.

Camden
Camden

Kdy navštívit Camden?
Rozhodně ne ráno a dopoledne, kdy se trhy a čtvrť teprve probouzejí po náročné noci. Obecně platí, že čím později, tím lépe a nejlépe v sobotu. To je tam ale také největší tlačenice. Takže nejlepší je zkusit nějaký kompromis, ale to už je na vás.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *.