Bruggy bez cestovky – praktické rady

Bruggy (nizozemsky Brugge a francouzsky Bruges) jsou nádherné středověké město poblíž Bruselu. Jejich historické jádro je zapsané na seznamu UNESCO a pro ohromnou síť kanálů, kterou je protkáno, bývá často nazýváno také Benátkami severu. Naštěstí pro nás je lze jednoduše navštívit opravdu za pár kaček a na vlastní pěst. Pokud jste kromě Chorvatska nebo Slovenska ještě nikdy induviduálně necestovali, jsou právě flanderské Bruggy vhodným místem na to, kde si to vyzkoušet.

Bruggy - město cyklistů
Bruggy – město cyklistů

Něco z historie tohoto místa si můžete přečíst např. tady.

https://www.radynacestu.cz/magazin/bruggy/

Já se budu zabývat spíše návodem, jak se sem bez problému dostat.

Základem samozřejmě je najít vhodnou letenku s cílovou destinací Brusel. My jsme zvolili klasicky Ryanair (https://www.ryanair.com/cz/cs) a soustředili jsme se na letenky, které splňovaly zároveň následující podmínky:

  • Cena zpáteční letenky kolem 500,- na jednoho, max. tisíc a to není v zimních měsících nic neobvyklého
  • Nechtěli jsme čerpat žádnou dovolenou, takže odlet v sobotu ráno a návrat v neděli pozdě večer, to už musíte hledat o něco déle, ale opět: v zimních měsících nic nemožného, chtěla jsem letět optimálně v únoru, max na přelomu února a března a našla jsem nejprve krásný valentýnský termín, než mi ho Honza odsouhlasil, byl ale pryč, respektive dražší, do týdne se však objevila další možnost, a tou byl termín 29/2-1/3. Odlet z Prahy v 9.00 ráno a zpět z Bruselu v 21.20. Dokonalé.
Brugge
Brugge

Po tom, co si koupíte letenku, doporučuji neotálet a co nejdříve si zajistit jízdenky na autobus. Můžete to samozřejmě nechat až na místo a koupit si je na pokladně či v automatu autobusové společnosti, budou ale o hodně dražší. Navíc, čím dříve nakoupíte, tím jsou lístky levnější. Když si je koupíte opravdu brzy, můžete se dostat až na cenu 5 Eur za jednoho a jeden směr. To je levnější, než když pojedete autobusem u nás.

Já jsem jízdenky kupovala už někdy v listopadu a platili jsme 3x 5 Eur, poslední už jsem takhle levně nevychytala, takže byla za 10 Eur.  

Jízdenky z Charleroi , kam Ryan létá, si nakoupíte tady:  https://www.flibco.com/en

Pokud byste cestu nakonec neabsolvovali, jdou zrušit, ale co jsem si studovala s google translatorem, nedostanete peníze zpátky, jen vám je připíší na flibco účet. Takže když je zrušíte, musíte holt buď vy nebo někdo z vašich známých vyrazit znovu.

V Bruggách na letišti je to také jednoduché. Autobusy stojí přímo před ním. A abyste měli jistotu, můžete se dívat po cedulích s nápisy typu „busy to other cities“.

Snuffel hostel Brugges
Snuffel hostel Brugges

Ubytování už si zařídíte podle svého, já používám tradiční booking, i když vím, že některé jiné platformy jsou asi výhodnější. Volila jsem bydlení v centru, abychom nemuseli používat žádnou další dopravu a stačilo nám chodit pěšky. Cena za naše ubytování včetně snídaně v daný čas činila v přepočtu na Kč 888,- na jednoho.

Bruggy
Bruggy

Nic jiného na cestu nepotřebujete. Autobus Vás v Bruggách vyloží před nádražím. Doporučuji si na něj zajít, pokud jím projdete, tak po právé straně na konci chodby najdete Ičko a v něm si můžete zdarma vyzvednout mapu města.

Co potřebujete víc? Na ubytování i do centra už si dojdete pohodlně pěšky a záleží jen na vás, jestli půjdete podle mapy nebo navigace, v čem jste zběhlejší. Já například jsem na orientaci a navigaci tupá, tak používám Honzu. Toho vám ale s sebou nepůjčím. 🙂

Co byste určitě v Bruggách neměli opomenout navštívit, je Belfort, více o něm píšu v cestopise.
Otvírací hodiny a aktuální ceny naleznete tady:
https://www.museabrugge.be/bezoek-onze-musea/onze-musea-en-monumenten/belfort/praktisch
V únoru 2020 stál vstup 12 Eur a je lepší sem jít hned po ránu, nejsou obyčejně takové fronty.

Bruggy
Bruggy

Výlet na lodičkách stál opět v únoru 2020 10 Eur. Jestli je to celoroční cena nebo jenom zimní, to nevím. Ceny ale byly na všech nástupních místech, kde jsem se dívala, stejné, tak nemá cenu nějak vybírat.

Časově si myslím, že byl náš výlet zvolen také tak akorát. Jedna noc na Bruggy úplně stačí. Myslím, že by se to dalo stihnout i v případě, že byste chtěli zajít do některého z muzeí nebo navštívit všechny 4 větrné mlýny. Chtělo by to ale asi vstávat brzy ráno nebo sebou víc hodit a nestrkat nos do každé pralinkárny, podél které jsme prošli. 🙂

Bazilika Svaté krve
Bazilika Svaté krve

Tady máte odkazy na pár dalších muzeí:

Muzeum čokolády:  http://choco-story-brugge.be/nl/informatie/

Muzeum u Baziliky svaté krve: http://www.holyblood.com/

Gruuthusemuseum: https://www.visitbruges.be/en/gruuthusemuseum

Historium: https://www.historium.be/en/practical

Co se týče termínu návštěvy, je to opět na každém, aneb jaký si to uděláš. Honza byl kupříkladu z přelomu února a března nejdřív pěkně otrávený. Nakonec mi ale dal za pravdu. I v této zimní době nebylo město rozhodně vyprázdněné, v centru byly turistů mraky. Pořád to ale tak nějak šlo a nikde nehrozilo ušlapání. Nedokážu si představit, jaké by to bylo v květnu nebo červenci. Tak jistě, všechno by bylo barevnější a rozkvetlé. Pokud bychom se ovšem k těm zahradám přes davy vůbec nějak dostali.

No a poslední informace: toalety všude, kde jsme byli, měly jednotnou cenu: 50 centů.


A jak pravil Honza, už na tom je vidět, že Belgie je centrem EU. Gender dovedla k dokonalosti. :)) Jsme si rovni i na záchodě. Takže jednotná cena za WC je jak u mužů, tak i u žen.

Poslední tip: Pokud byste vyjížděli odjinud než z Charleroi nebo budou jízdenky na autobus příliš drahé, možná bude stát za to prostudovat ještě tyto dvoje webovky:

Praktickou zkušenost ale nemám.

Pokud jste ještě nečetli, určitě se podívejte na náš cestopis:

https://dobrodruzka.cz/2020/03/20/kudy-z-nudy-zkuste-bruggy-na-jeden-vikend-a-za-par-kacek/ anebo na kterýkoliv jiný.

Honzovu fotogalerii z Brugg najdete tady: https://specialw.rajce.idnes.cz/Bruggy/


A pokud se vám čtení či fotografie líbilo, můžet mě sledovat i dál, třeba na FB, instagramu anebo si objednat mailový zpravodaj. Budu ráda.

2 thoughts on “Bruggy bez cestovky – praktické rady

  1. Děkuji za informace. Jsou velmi inspirativní a určitě je na cestě do Brugg využijeme. I když letos musíme již naplánovanou cestu zrušit.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *.