Vítkovice aneb jak to vypadá v továrně zapsané v seznamu UNESCO

Že existují nějaké Vítkovice jsem měla povědomí skoro vždycky.

Poprvé jsem o nich ale zapřemýšlela tuším na začátku devadesátek, kdy jsem si za 100 bodů, nebo kolik to tehdá bylo, koupila malý podíl na této společnosti v kuponové privatizaci. Že to nebyl dobrý nápad se ukázalo až časem, ale co už. Dneska mám doma velkou zdobnou akcii v hodnotě 10 Kč a ten kus papíru je jediný požitek, který jsem ze svého investičního nákupu kdy získala.

Dolní oblast Vítkovice - DOV
Dolní oblast Vítkovice – DOV

Podruhé jsem se o Vítkovice začala zajímat tehdy, když mi došlo, že kromě rocku a punku mám nejradši alternativní hudbu, což je pro neznalé taková hudba, kterou až tak moc lidí neposlouchá, protože je divná. A tehdy jsem se rozhodla, že musím jet na Colours od Ostrava. To je festival, který je multižánrový a koná se hádejte kde? V areálu Dolních Vítkovic.

Dolní oblast Vítkovice - DOV
Dolní oblast Vítkovice – DOV

Byla jsem tam před covidem celkem 2x a pokaždé to byla bomba.

Nejen hudebně, ale i tím prostředím.

Barevně nasvícené věže a komíny i torza továrních hal je něco, co by měl vidět každý milovník industriální architektury a věřte mi, že to za ty 3000,-, které cca stojí vstupenka, vážně stojí, i kdybyste neslyšeli ani jednu kapelu.

Honza si to teda nemyslí.

uvnitř pece v Bolt Tower
uvnitř pece v Bolt Tower

„Moji“ hudbu upřímně nechápe a je-li nucen poslouchat se mnou youtube, vypadá jako králíček chycený do pasti.

I proto a taky kvůli tomu, že jsem o festivalu nikdy nenašla dost času a energie vylézt si na Bolt Tower, jsme se do Vítkovic vypravili letos v září, tedy  mimo termín festivalu.

Dolní oblast Vítkovice - DOV
Dolní oblast Vítkovice – DOV

Honza si fotil a já si přivezla covid, díky němuž jsem o pár dnů později nemohla odjet na plánovanou dovolenou do Moldavska. 😊

Ale na Boltu jsme byli. A krom něj jsme navštívili i Malý svět techniky.

Malý svět techniky v DOV
Malý svět techniky v DOV

Ten je prý  spíš pro děti.  Podle mě se tam ale vyblbnou jak děcka, tak dospělí. Nám se třeba s Honzou povedlo rozšlapat kolo natolik, že jsme díky jím vyrobené energii dokázali pustit i mnou vybranou písničku od Blue Effectu.

Taky jsem řídila lokomotivu a tahala důlní vozík. Vnikla do nitra ponorky.

Malý svět techniky v DOV
Malý svět techniky v DOV – uvnitř ponorky

Prostě zkuste to někdy taky. Je tam docela zábava a DOV je národní památkou. Najdete ho na seznamu Unesco, kam bylo připsáno v roce 1992.

Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když mě budete sledovat dál. Můžete si objednat mailový zpravodaj, který vás upozorní na nový článek (a nic jiného), nebo mi fandit na fb nebo IG.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *.