Jordánsko bez cestovky – praktické informace

Jordánsko není drahá destinace, ať už se týká jídla nebo ubytování. Je však třeba počítat s tím, že do země se platí vstupní vízum a také vstupy do památek jsou zpoplatněny. Především a nejvýše pak Petra, kvůli které sem přijíždí většina turistů.

Jordan - Petra - prodej písečných obrázků
Jordan – Petra – prodej písečných obrázků

Praktické informace:

Při příletu do Ammanu musíte zaplatit vízum, pokud ale do země vstupujete s platným jordan pasem, vízum zvlášť už hradit nebudete, je totiž obsaženo v jeho ceně. Tu najdete na těchto stránkách, najdete na nich i podmínky a památky, v nichž můžete jordan pas použít a budete pak do nich mít vstup zdarma, na těchto stránkách si ho také koupíte:

https://www.jordanpass.jo/Contents/Prices.aspx

Pokud chcete navštívit Petru, jordan pas se vyplatí, neboť se vám cena vrátí už jen sečtením ceny víza a jednoho vstupu do ní. Volné vstupy do dalších památek jsou tedy už jen příjemným bonusem.

Typ pasu si zvolíte podle počtu dnů, které chcete strávit v Petře, tj. jeden, dva nebo tři (my jsme měli 3, denní variantu, tzv. experta, ale využili jsme jen dvoudenní variantu), Malá Petra je zdarma.

Pokud budete chtít vidět atrakci Petra by night, tak na tu jordan pass neplatí a musíte si koupit speciální vstup. V březnu 2019 činil 17 JODs. Opět jsme viděli zdarma, jak se dočtete v mém cestopisu. Můj názor na tuto atrakci je ten, že je to taková pouť, příjemná, milá, ale pořád jenom atrakce, která se dělá pro peníze a pro turisty.

Jordan pass doporučuji kupovat na poslední chvíli, obdržíte ho totiž obratem. V Petře mají scanery i na mobil, ale u ostatních památek byste mohli mít problém, takže doporučuji si pas vytisknout. Na druhou stranu, často se nám stalo, že stačilo říct, že máme jordan pass a nikdo ho fyzicky ani vidět nechtěl. Tak to bylo i u zadního vstupu do Petry, kde pro změnu scanner neměli.

Tady máte oficiální stránky Petry, takže si můžete porovnat výši vstupného bez pasu apod.:

http://www.visitpetra.jo/Pages/viewpage.aspx?pageID=138

Noční Petra není každý den, pokud ji chcete navštívit, předem si ověřte, které dny v týdnu se koná:

http://www.visitpetra.jo/DetailsPage/VisitPetra/EntertainmentsDetailsEn.aspx?PID=4

Petra - parkoviště oslíků
Petra – parkoviště oslíků

Jordánsko je klidná západně orientovaná země, cítili jsme se zde naprosto bezpečně. Vždycky se ale hodí podívat se i na stránky ambasády, kde najdete aktuální informace k bezpečnosti a vízové politice:

https://www.mzv.cz/amman/cz/viza_a_konzularni_informace/aktualni_doporuceni_k_ceste_do_jordanska/index.html

a zaregistrovat se na stránkách ministerstva zahraničních věcí:

https://drozd.mzv.cz/

Co se týká ubytování, využívali jsme pouze opravdu levné ho(s)tely a  protože není hotel jako hotel, v tomto případě doporučuji mít s sebou vždy základní ložní prádlo nebo spacák. I když nejsem příliš cimprlich, myšlenka, že přede mnou na témže prostěradle možná ležel i někdo jiný, mi není moc příjemná a v některých pokojích jsem ten pocit měla. Objednávali jsme přes booking podle místa a ceny, dnes bych si dala pozor i na to, zda pokoj garantuje okno ven.

Pokud si s sebou povezete nějaké ložní prádlo, je třeba na to myslet už při nákupu letenky, pokud poletíte s Ryanairem, doporučuji si tedy přikopit dohromady už s letenkou jedno velké zavazadlo.

Kdy jet?

To je na vás. My jsme byli v druhé půlce března a pokud se do Jordanu někdy vrátím, zvolím tento termín znovu.

Není ani zima, ani přehnané teplo. Většinou jsem chodila v tričku s krátkým rukávem a tříčtvrťácích, k večeru jsem přidala bundu nebo mikinu.Musím ale připustit, že první den při příletu byla v Ammanu poměrně zima a poprchávalo. Na druhou stranu to nebylo nijak fatální, v bundě a v mikině bylo dobře a druhý den už svítilo slunce.

Jediná nevýhoda cestování v březnu je ta, že se brzy stmívá.

Petra - vzhůru k Monastery
Petra – vzhůru k Monastery

Náklady na cestu budou takové, jaké si každý udělá. Nicméně nás to vyšlo vč. jordan pasu, ubytování, letenky, výletu po poušti, půjčení auta s full cover pojištěním, kompletního jídla i drobností, které jsme si nakoupili v místě na cca 14 000 Kč / osoba.

V ceně je zahrnuta i pokuta za rychlost a průvodce Lonely planet.

Nezapomeňte navštívit i další 2 mé články o Jordánsku na tomto webu. Obsahují zážitky z naší dovolené za celý týden a itinerář cesty.

Jordánsko na vlastní pěst – I. část – Amman, Petra aneb potkali jsme beduína
Jordánsko II. aneb jak jsem se stala blízkovýchodní celebritou – Wadi Rum, Džaraš

Pokud se vám moje vyprávění líbilo, nezapomeňte Dobrodružku sledovat na FB nebo Instagramu, popř. si objednejte můj mailový zpravodaj, ať se o nových článcích dozvíte jako první.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *.