Ostřihomská bazilika a Štúrovo aneb jak jsme málem neplánovaně emigrovali na Slovensko

“…asi už jsi pochopil, že se mnou se na žádnou all inclusive wellnes dovolenou do 5* hotelu hned tak nedostaneš.” bavila jsem se s Honzou po velikonoční cyklotour se stanem.)

“To už vím dávno,” zazněla odpověď. “Ale někdy bych to taky bral.”

Tak jo, pojedem, nakonec proč ne. I to jsme si letos vlastně užili.

10.5. – 12.5. 2019

Štúrovo – Vadaš Thermal hotel (sice jenom tříhvězda, ale kromě termálů zase úžasná jakuzzi s výhledem na neméně úžasnou Ostřihomskou baziliku)

A právě kvůli téhle bazilice píšu i tento krátký článek/tip. Spojit koupání v termálech s wellnes na Slovensku s potěchou pro oči i pro duši vypínající se v Maďarsku vůbec nebyl špatný nápad.

Esztergomi bazilika
Ostřihomská bazilika – pohled z nábřeží Dunaje ve Štúrově

Esztergomi bazilika neboli po našem Ostřihomská bazilika je významné poutní místo Maďarska umístěné vysoko nad Dunajem při hranici se Slovenskem. A ne náhodou si nejkrásnější pohled na ni ukradli slováci z jejich strany Dunaje právě ve Štúrovu, na nábřeží se určitě zajděte podívat.

Most Marie Valéry - Ostřihom a Štúrovo
Most Marie Valéry – Ostřihom a ŠtúrovoObě města – Štúrovo i Ostrihom – jsou propojena mostem Marie Valérie. Z resortu Vadaš Thermal hotelu se dá klidně dojít i pěšky, když má člověk dost času. Trasa měří přibližně 3,5 km jedním směrem.

Esztergomi bazilika
Cesta z Ostřihomské baziliky dolů k parkovišti

My jsme volili auto, protože jsme tu byli jen na 2 noci. Zato jsme si baziliku prohlédli 2x. Jednou večer a užili jsme si ji v podmanivém umělém osvětlení. Prošli jsme si všechny vnější prostory s parčíkem, které jsou volně průchodné. No a byli jsme tak unešení prostou nádherou téhle stavby, že jsme se vrátili na druhý den odpoledne ještě jednou, tentokrát už na běžnou turistickou trasu. Vstup do katedrály je zdarma, přilehlé prostory se už platí, nejsou to ale nijak závratné sumy a třeba výstup nahoru do kupole s širokým výhledem do okolí v případě jasného počasí vřele doporučuji.

Esztergomi bazilika
Podjezd pod Ostřihomskou bazilikou slouží i pro průjezd autInformace o vstupném a otevírací době najdete tady:

https://www.bazilika-esztergom.hu/sk/vstupne

Esztergomi bazilika
Výhled z kupole – Ostřihomská bazilika

A něco k místní historii třeba tady:

https://www.wellnesstips.cz/turisticke-zajimavosti/ostrihom-esztergom-bazilika_124_1.html

Ostřihomská bazilika
Esztergomi bazilika – dovnitř vás pustí zadarmo

A jak se sem dostat? Nejjednodušeji samozřejmě autem, ale kdo auto nemá a jezdí veřejnou dopravou, tak vůbec nemusí zoufat. Štúrovo je z Prahy lehce dostupné vlakem, protože leží na hlavní trase na Budapešť.

A tu jsme také měli použít.

Jenže nepoužili a vypravili se sem autem, což se nakonec ukázalo jako zásadní chyba. Při naší odpolední návštěvě baziliky jsme totiž nechali rozsvícená světla.
Inu, stane se. Bohužel, nejen že naše autobaterka se téměř vybila, ale do věčných lovišť odešel i alternátor, což se nám vymstilo druhý den na cestě zpátky, kdy auto postupně přestávalo spolupracovat, až se na nás vykašlalo docela. A tak jsme uvízli u Nových Zámků.

Auto si spokojeně stálo na trávě a odmítalo se pohnout byť jen o metr. Asistenční služba byla na zabití a nejenže si z nás její moderní a mladý zaměstnanec dělal nepokrytě legraci, když jsme mu nebyli schopni prozradit, do jakého servisu ve městě, ve kterém jsme nikdy před tím nebyli, chceme odtáhnout. To je přece normální, že když někam jedete vozem, v první řadě si dopředu nastudujete všechny možné autoservisy po plánované trase, abyste byli připraveni říci si při jakémkoli karambolu, kam vlastně chcete odtáhnout. Jinak budete sebevědomému a ambicióznímu zaměstnanci na zelené lince nepokrytě k smíchu, s tím se musíte smířit. Chraň bůh, aby vám snad v nouzi poradil.

Ostřihomská bazilika
Ostrihomská bazilika je i cílem romantických procházek

My jsme měli ale nakonec štěstí v neštěstí.

Ve chvíli největšího zoufalství, kdy už jsem byla velmi blízko tomu samovznést se vzteky a dostat se s využitím jen své vlastní energie až do pražského sídla Global assistance a tam vraždit a vraždit, se stal zázrak a zastavilo vedle nás auto. Potom už to bylo jako ve Štěstí Jima Dixona (odkaz na text Vypsané fixy), kdy potom vystoupil hrdina a klidně nepokračoval dál. Naopak, nabídl nám pomocnou ruku, lano, svůj čas i svého mechanika.

I když do dneška nevím, jak se jmenoval, jsem jemu i jeho ženě nesmírně vděčná a na dálku posílám velké DĚKUJI.

Chválabohu, že dobří lidé ještě žijí. A kdybyste o tom snad někdy zapochybovali, vypravte se třeba k Novým Zámkům.

Další fotografie najdete v galerii zde:

https://specialw.rajce.idnes.cz/Ostrihomska_bazilika/

Pokud se vám článek líbil, můžete mě začít sledovat na fb či instagramu nebo se nezapomeňte se přihlásit k mailovému zpravodaji, který vám pošle informaci, až vyjde nový článek.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *.