Bohdanečský rybník – ideální místo pro rodinnou dovolenou a cyklistiku

Jsou místa, kam jezdí každý druhý. A pak jsou místa, která jsou sice stejně krásná, ale po většinu roku tam nepotkáte živáčka. Jedním z nich je Národní přírodní rezervace Bohdanečský rybník.

bohdanečské rybníky
bohdanečské rybníky

A o ní bude tento článek.

Je to místo, kam můžete vyrazit s dětmi i sami, na kole nebo pěšky a pořád vám bude mít co nabídnout.

Národní přírodní rezervace Bohdanečský rybník leží ve východních Čechách asi 10 km od Pardubic v bezprostřední blízkosti Lázní Bohdaneč. Z Pardubic se sem dostanete buď trolejbusem číslo 3, kterým dojedete až na konečnou a pak už jenom rovnou za nosem vyrazíte podél hlavní silnice na konec obce k Opatovickému kanálu. Pokud pojedete na kole, vede až z Pardubic pohodlná a hojně využívaná cyklostezka. Inu, je tu rovina, takže na kole tu jezdí každej.

Bohdanečský rybník
Bohdanečský rybník

Chráněné území zde bylo vyhlášeno již v roce 1951 tehdejším Ministerstvem školství, věd a umění a stalo se tak Státní přírodní rezervací. Je tu významná ornitologická lokalita, v níž se vyskytují hlavně bahňáci a další druhy vodních a mokřadních ptáků, a dále komplex vodních, mokřadních a lesních ekosystémů, kupříkladu slatinných luk, bažinných olšin, vrbin a doubrav. Všechno jsou to místa, která stojí za vidění, dá se to tu profrčet na kole během jednoho dne, dají se tu po okolí naplánovat dlouhé trasy na celý týden anebo to pojmout jako dovolenou s výlety pro děti či méně zdatné rodinné příslušníky. Důležité je, že všude kolem je rovina, takže to tady opravdu zvládné každý nebo každá. Výhodou je i to, že na většině těch tras nepotkáte živáčka, popř. je těch živáčků tak málo, že je spočítáte na prstech jedné ruky. Jiná situace byla snad akorát teď v době korony, kdy to tu opravdu žilo, jak se lidé místní či z okolí snažili prchnout z karanténní klece.

Že to tu tak živé není pořád jako letos v dubnu, bylo k poznání i z náhodně odposlechnutých hovorů:
„….musela jsem čekat, než mi manžel našel kolo a vyměnil řetěz a sedlo.“ anebo „… kolo mám půjčené od kluka.“
Inu, když se ven nesmí, vzpomene si na kolo i ten, kdo seděl naposled na trojkolce. 🙂

Opatovický kanál
Opatovický kanál


Začnu tedy tipem na procházku, na které jsme ani v době korony nepotkali navzdory několika poblíž zaparkovaným autům vůbec nikoho. Její délka je přibližně kilometr až dva a pro cyklo není moc vhodná. Tedy, ne že bych ho tudy zrovna já svého času neprotáhla, ale právě proto to taky vím. Spíš než jízda to byla vzpěračská přenášená nad občas popadanými kmeny.

Bohdanečský rybník
Bohdanečský rybník


Trasa nijak zvlášť značená není, ačkoli si troufnu říct, že určitě patří k nejkrásnějším cestám, které jsem kdy po ČR šla. Ano, i ve srovnání třeba se Šumavou. Vypadá to tady totiž tak trochu jako v malém tropickém pralese. Pravda, není dobře schůdná kdykoli si vzpomenete, já tu ráda chodím hlavně brzy na jaře, protože jak začnou růst kopřivy, pěšinka na vstupu jimi zaroste a člověk se dost popálí. Takže v tom případě asi jedině v holinách, se srpem a kladivem anebo to nechat na jindy. 🙂

A teď už, kudy se sem dostanete?

Lázně Bohdaneč
Lázně Bohdaneč

Jakmile vyrazíte z Bohdanče směrem na Prahu, přejdete po mostě Opatovický kanál a odtud zprava projdete kaštanovou alejí přímo podél břehu Bohdanečského rybníka. To je ten, který je vidět i z hlavní  silnice a dá se před ním i parkovat. Dojdete až na konec, tam, kde voda končí a pečlivě se rozhlédnete. Dá se pokračovat širokou cestou podél lesa a později do pole z levé strany. Tudy ale jít nechcete. Vaším cílem je uzoučká pěšinka vedoucí v pravém úhlu k silnici a nacházející se hned vedle rybníka (viz šipka na mapce), prý se to tu nazývá Čertůvka. Zajímavé, tenhle název jsem nikdy neslyšela. Pěšina někdy bývá zarostlá kopřivami, jak už jsem psala dříve, a to je potom pech. Zvlášť pokud jste v sandálkách.

Bohdanečský rybník
Bohdanečský rybník


Pokud je ale pěšina průchozí, máte vyhráno. Dostáváte se na cestu mezi rybníkem a mokřady a můžete už jenom obdivovat jejich osamělou krásu.


Další trasa, kterou vám doporučím, začíná na stejném místě jako trasa předchozí, tj. u Opatovického kanálu. Hned za ním se dáte opět doprava, ale tentokrát ostře po asfaltce ještě před Bohdanečským rybníkem a alejí. Tady je to super na kole, i když byste to bez problému zvládli i pěšky.

Cesta od Bohdanečského rybníku směrem na Dolany
Cesta od Bohdanečského rybníku směrem na Dolany

Po asfaltce míjíte asi 2 rybníky, až dojedete k rozcestníku, který vás nabádá jet buď na Dolany anebo na Hrádek a Lázně Bohdaneč do lázeňského parku. Doporučuji vzít to vlevo k Dolanům. Je to vesnice, ve které není nic zajímavého, takže není třeba do ní zrovna i dojet, ale ta cesta, kterou se vydáte, je naprosto úžasná ke kochání.

cesta směrem na Dolany
Cesta od Bohdanečského rybníku směrem na Dolany

Dlouhá je maximálně kilometr, pak bych to otočila zase zpátky a jela na druhou stranu, kde narazím opět na Opaťák, mostek, loďku, lavičku. Pak Vás to lesem vyvede ke golfovému klubu, prý se tam griluje, píšou na ceduli, ale já to nikdy nezkoušela. Další cesta vede na silnici (Lázně Bohdaneč x Staré Ždánice), dáte se v pravo směrem na Lázně Bohdaneč a po cca 100 – 200 metrech přejedete silnici a odbočíte na polní cestu. Ta sama o sobě není nijak zvlášť zajímavá, ale dovede Vás zezadu až k lázeňskému parku a když budete chtít, tak jej můžete i trošku přejet a dostat se až k Horeckým písníkům. To jsou takové mini vodní „rybníčky“ prorostlé dnes už téměř zcela rákosím.

Horecké písníky u Lázní Bohdaneč
Horecké písníky u Lázní Bohdaneč

Dá se sem dojít samozřejmě i z lázeňského parku, což je jedna z cest, kterou se můžete vrátit zase zpátky do města. Anebo se naopak pustíte k cyklostezce (a hlavní silnici na Pardubice) a odtud se buď vrátíte zase zpět do města anebo popojedete po stezce směrem na Rybitví a dáte si při silnici u stánku vynikající a nešizenou zmrzlinu.

Bohdanečský rybník
Bohdanečský rybník

Celý výlet trvá i s posedáváním u rybníků a sváčou pohodlné 2 hodinky. Takže zdatný cyklista to tady samozřejmě nezabalí a výlet si prodlouží třeba směrem na Stéblovou, na Hradec Králové nebo po silnici na Kunětickou horu. Tady se fantazii meze nekladou. Všude je rovina, takže není problém zvládnout jednodenní výlet klidně až do Jaroměře nebo na Kuks.

Stejně tak rybníků je na bohdanečsku samozřejmě daleko víc. Krásná je i trasa od Opatovického kanálu, kdy za mostem zahnete vlevo a dojdete až k chatové oblasti u bývalého koupaliště, odtud už se dáte lesem po turistické značce a ta vás navede podél dalších rybníků zadem až do obce Břehy. Odtud se můžete buď vrátit anebo se vypravte např. do Kladrub nad Labem pozorovat pasoucí se koně.

Pokud byste chtěli výlety po silnici, pak je tu další řada možností: zámek Karlova koruna v Chlumci nad Cidlinou,  Hrádek u Nechanic, Žleby, Kutná Hora, sama jsem svého času absolvovala i jednodenní výlet z Lázní Bohdaneč do Jičína a Dětenic a zpátky. Těch možností, jak na bohdanečsku strávit dovolenou na kole je opravdu bezpočet.

Horecké písníky
Horecké písníky u Lázní Bohdaneč

Dokonce i koupání je tady super, protože v oblasti se nachází řada písníků s čistou vodou. Nejbližší je asi Hrádek vzdálený od Lázní Bohdaneč cca 5 km, nebo Mělice, tam je to asi 7 km. Popř. pokud se vám přírodní koupání nezamlouvá, tak v Pardubicích najdete v létě 2 placená koupaliště.

Cílem tohoto článku bylo ale seznámit vás s nejbližším okolím města a také s možností, jak si tuto oblast užít i na kratších trasách třeba s dětmi nebo v důchodu:-).

Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když mě budete sledovat i nadále. Můžete si objednat mailové upozornění na nový článek nebo mě začít sledovat třeba na FB či instagramu.

2 thoughts on “Bohdanečský rybník – ideální místo pro rodinnou dovolenou a cyklistiku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *.